Blog

Kasuga Taisha: Sanktuarium latarni i jeleni w Parku Nara

japonia
Sarny stojące w rzędzie obok kamiennych latarni w Kasuga Taisha, Nara
Deer lined up near moss-covered stone lanterns at Kasuga Taisha Shrine in Nara

W cieniu starożytnych drzew parku Nara, gdzie jelenie przechadzają się jak niekwestionowani władcy tych terenów, odkryliśmy urokliwe sanktuarium Kasuga Taisha. Założony w 768 roku chram, odznaczony tytułem UNESCO, jest nie tylko świadkiem długiej historii, lecz miejscem, gdzie natura splata się z religia shinto w harmonijną całość.

Podążając ścieżkami otulonymi zielenią, mijaliśmy mniejsze chramy i ogromną różnorodność kamiennych i brązowych latarni, które przez wieki były darowiznami od wiernych. Każda z nich, czy to z kamienia, drewna, czy ozdobiona mosiądzem, opowiada własną, długą historię. Porosłe mchem, latarnie te, niegdyś mające oświetlać drogę bóstwom i duchom, dziś zdają się być wiecznymi strażnikami ścieżek do Kasuga Taisha. Jelenie, które z dostojną gracja, przemierzaly przestrzeń między latarniami, zdawały się tworzyć żywy łańcuch z kamiennymi wartownikami, nadając tym miejscu niezwykłej atmosfery.

Moss-covered stone lanterns along a path leading to a red shrine in Kasuga Taisha, Nara
Stone steps lined with stone lanterns leading up to a shrine in Kasuga Taisha, Nara
A small red shrine with moss-covered lanterns in Kasuga Taisha, Nara
Rows of stone lanterns covered with moss in Kasuga Taisha, Nara
Lanterns covered in moss near a forest shrine in Kasuga Taisha, Nara
Lanterns leading up to a red shrine in the forest of Kasuga Taisha, Nara

Dotarliśmy do Bramy Seijōmon, “Bramy Czystości”, której nazwa niesie echa prastarej filozofii shinto, zachęcającej do oczyszczania umysłu i ducha przed wejściem do świętej przestrzeni. Nasze zmęczenie i brak czasu nie pozwoliły nam zgłębić płatnej wewnętrznej strefy sanktuarium, ale już sam widok majestatycznych, bezpłatnie dostępnych budowli był wystarczający, by poczuć piękno tego miejsca.

Przemierzając alejki między świątyniami w niemalże medytacyjnej samotności, nasycaliśmy się spokojem i harmonią tego miejsca. Kolumny kamiennych latarni, ustawione wzdłuż ścieżek, prowadziły nas przez historię, podczas gdy zawieszone złote i srebrne latarnie mieniły się blaskiem, dodając majestatu temu świętemu miejscu. Każdy element, od kamiennego lampionu po złotą latarnię, stał się świadectwem niewidzialnych więzi łączących człowieka z naturą i boskością.

Informacja: W Kasuga Taisha latarnie są zapalane podczas festiwali latarni, takich jak Mantoro (Festiwal Latarni), który odbywa się dwa razy w roku - w lutym i sierpniu.

Stone lanterns lined up in front of a traditional building in Kasuga Taisha, Nara
Golden hanging lanterns inside the red-painted halls of Kasuga Taisha, Nara
Bronze hanging lanterns decorating the halls of Kasuga Taisha, Nara
A moss-covered stone path surrounded by lanterns and trees in Kasuga Taisha, Nara
A priestess in traditional clothing walking through the corridors of Kasuga Taisha, Nara
Visitors sitting on stone steps in Kasuga Taisha, Nara