Blog

Tōdai-ji: Buddyjska świątynia w Narze – majestat i historia

japan
Image Description
Tōdai-ji

Tōdai-ji: Największa drewniana świątynia w Japonii

Nadeszła pora, abyśmy ujrzeli dumę Nary – świątynię Tōdai-ji. Każda świątynia ma swoje wrota, lecz te, przez które mieliśmy przejść, okazały się największe, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w Japonii. Struktura była majestatyczna; belki, które podtrzymywały dach, były tak masywne, że można je było objąć tylko w połowie. Imponujące jest to, że brama jest drewnianą konstrukcją. Po obu stronach bramy stali strażnicy – królewscy wojownicy Nio, o postawach równie monumentalnych, co sama brama. Te ogromne, rzeźbione w drewnie figury stanowią imponujący przykład rzemiosła i sztuki. Razem tworzyły dzieło uznane za narodowy skarb Japonii.

Osoba obejmująca filar w świątyni Tōdai-ji
Drewniana figura Nio wewnątrz Tōdai-ji
Brama świątyni Tōdai-ji
Tōdai-ji

Przekraczając próg bramy, naszym oczom ukazał się majestat Tōdai-ji. Jej monumentalnej wysokości i piękna nie da się ująć na żadnym zdjęciu. Zbudowana w VIII wieku, była największą drewnianą konstrukcją swoich czasów. Dzisiejsza budowla, odbudowana w XVIII wieku, choć mniejsza o 30% od oryginału, nadal budzi respekt swoją majestatycznością. Tōdai-ji służyła jako główna świątynia buddyjska w Japonii i centrum zarządzania prowincjonalnymi świątyniami kraju. Jej powstanie było również częścią politycznej strategii cesarza Shōmu, mającej na celu promowanie jedności narodu przez religię. Uważano, że budowa Tōdai-ji przyczyni się do pokoju i dobrobytu w państwie.

Jednakże z czasem, gdy wpływy Tōdai-ji na sprawy państwowe stały się tak silne, władze podjęły decyzję o przeniesieniu stolicy z Nary, najpierw do Nagaoka-kyō, a następnie, w 794 roku, do Kioto. W nowej stolicy kontynuowano politykę ograniczania wpływów mnichów buddyjskich na rząd, co zostało opisane w artykule dotyczącym Higashiyamy.

Brama Niōmon przed Tōdai-ji z jeleniem w tle
Droga prowadząca do Tōdai-ji
Widok na Daibutsuden – Wielką Halę Buddy w Tōdai-ji
Tōdai-ji – monumentalna świątynia w Nara

Świątynia Tōdai-ji, choć już nie wpływa na politykę Japonii, wciąż przyciąga wiernych i zwiedzających swoją duchową aurą. Do jej bram każdego roku przybywają pielgrzymi z całego świata, by stanąć w obliczu Daibutsu – posągu Buddy Vairocany. Wyrzeźbiony w brązie i złocie, wznosi się majestatycznie na wysokość piętnastu metrów, budząc respekt jako jeden z największych posągów Buddy na świecie. Towarzyszą mu złote figury bodhisattwów: Kannon i Kokūzō, które emanują współczuciem i mądrością, jakby ich obecność miała błogosławić każde z naszych działań.

W świątyni znajdują się również modele ilustrujące jej historyczny i współczesny wygląd. Zainteresowanie wzbudza także słup z otworem wielkości nozdrza Daibutsu – legenda mówi, że prześlizgnięcie się przez niego gwarantuje oświecenie w kolejnym wcieleniu. Nie próbowaliśmy przejść tego mistycznego progu, lecz wolnym krokiem wędrowaliśmy po ogrodach świątynnych.

Pomimo przemijających epok i zmieniających się władz, Tōdai-ji wciąż pozostaje nie tylko skarbnicą kulturową, ale i centrum duchowości, gdzie wielkość mierzona jest nie dominacją, ale powagą i pięknem, które z tego miejsca emanują.

Wielki Budda (Daibutsu) w Tōdai-ji, Nara
Złota statuetka Buddy w Tōdai-ji
Model Tōdai-ji z miniaturowymi pagodami
Ogromna dłoń Daibutsu w Tōdai-ji
Posąg strażnika w Tōdai-ji, Nara
Tradycyjne kadzidło w Tōdai-ji