Blog

Dwa dni w Narze: Relacja z podróży po świątyniach i atrakcjach miasta

japan
Wieczorna ulica w Nara z oświetleniem ulicznym i mieszkańcami spacerującymi po mieście
Nara

Nara, pierwsza stolica, miejsce, gdzie narodziła się narodowa tożsamość i kształtowały losy kraju. To miasto, choć mniejsze i spokojniejsze niż późniejsze ośrodki władzy – Kioto i Tokio – nosi w sobie równie bogatą historię i kulturową głębię. Przyrównując je do polskich miast, Nara mogłoby być naszym Gnieznem, Kioto – Krakowem, a Tokio – Warszawą. Podobieństwa te dotykają nie tylko historycznych paraleli, ale także wyjątkowego klimatu, którym każde z tych miejsc jest nasączone.

Kōfuku-ji i Park Nara: Podróż przez historię i naturę

Ruszając z dworca JR w Narze, podążyliśmy ulicą Sanjo dori, która zaprowadzila nas ku otwartym bramom Parku Nara. Wchodząc na jego obszar, obejmujący około 660 hektarów, zanurzyliśmy się w zielonej oazie, gdzie natura splata się nierozerwalnie z historią. Park jest domem dla licznych zabytków kulturowych, w tym az czterech obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także słynnych wolno zyjacych saren. Tuż przy wejściu do parku znajduje sie Staw Sarusawa-ike, będący popularnym przystankiem dla odwiedzających. To malownicze jezioro jest jednym z charakterystycznych naturalnych elementów miasta i ma swoje miejsce w japońskiej historii oraz folklorze. Na środku stawu znajduje się kamienny pomnik – niemy strażnik opowieści o Uneme, damie dworu, która rzekomo utopiła się w stawie, po tym jak została odrzucona przez cesarza. W jej pamięć postawiono przy brzegu sanktuarium, a sam pomnik w wodzie upamiętnia jej smutną historię. Tuz obok stawu wyrastaja wysokie schody - to one wprowadziły nas bezpośrednio do pierwszego z wielu zabytków - kompleksu świątynnego Kōfuku-ji.

Ulica handlowa w Nara, ludzie spacerujący po brukowanej drodze
Mały staw w Nara z ptakiem siedzącym na skale
Schody prowadzące do świątyni w Nara z czerwonymi flagami po bokach
Pies rasy Shiba Inu na smyczy, spacerujący w Nara

Kompleks świątynny Kōfuku-ji

Kompleks świątynny Kōfuku-ji w Narze, będący jednym z kluczowych punktów na mapie kulturalnego dziedzictwa Japonii, jest ważnym zespołem świątynnym wpisanym jako część “Historycznych Pomników Starożytnej Nary” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wieki zmagań politycznych oraz przemian utrzymał swój status narodowego skarbu.

Świątynia Kōfuku-ji z pięciopiętrową pagodą w Nara, Japonia
Kōfuku-ji

Kōfuku-ji, który swój początek miał w 669 roku w obecnym Kioto, został przeniesiony do Nary w 710 roku wraz z ustanowieniem jej stolicą kraju. Kompleks ten był nierozerwalnie związany z potężnym klanem Fujiwara, jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rodzin arystokratycznych w historii Japonii. Fujiwara zbudował świątynię jako wyraz religijnej pobożności oraz symbol swojej władzy i wpływów.

Gdy weszliśmy już schodami na górę, natrafiliśmy na Nanen-do – małą, okrągłą świątynię, która spośród innych konstrukcji kompleksu wyróżnia się swoją unikalną ośmiokątną konstrukcją. Jako druga pod względem znaczenia hala w obrębie Kōfuku-ji, Nanen-do jest uznawana za perłę japońskiej architektury i duchowości. Znana jest przede wszystkim z imponującej serii rzeźb Bosatsu, które otaczają centralnie umiejscowioną statuę Buddy. Wierni i zwiedzający często wykonują rytualne okrążenie Nanen-do, co jest symbolicznym aktem na ścieżce do duchowego przebudzenia.

W obrębie kompleksu znajduje się również Hokuen-do – Północna Sala Okrągła, której oktagonalne kształty tworzą harmonijny kontrapunkt dla Nanen-do. Te ośmioboczne hale stanowią część tajemnicy i urody tego miejsca, lecz nie są zazwyczaj otwarte dla ogółu zwiedzających.

Podążając dalej w głąb kompleksu Kōfuku-ji, naszą uwagę przykuł rozległy plac, gdzie zamiast majestatycznych konstrukcji były jedynie fundamenty. Kiedyś na tym placu wznosił się jeden z ponad 150 budynków, które za czasów świetności klanu Fujiwara tworzyły ten świątynny kompleks. Tuż obok stał budynek zasłonięty szarym płótnem. Próbowano zrekonstruować Kōfuku-ji Chukondo – Główną Halę Kōfuku-ji, która spłonęła 300 lat temu i do dziś dnia nie została odbudowana.

Mimo tego mieliśmy szczęście doświadczyć kilku innych pereł architektonicznych kompleksu — w tym słynnej pięciopoziomowej pagody, będącej drugą najwyższą drewnianą strukturą w kraju. Ze swoimi 50 metrami pagoda jest symbolem Nary. Pierwsza została zbudowana w 730 roku i była ostatnio odbudowywana w 1426 roku. Tuż obok niej stoi Tokon-do – Złoty Pawilon, który był sercem całego kompleksu świątynnego i odgrywał kluczową rolę w życiu duchowym klanu Fujiwara. W Złotym Pawilonie odbywały się ceremonie religijne i modlitwy, a także przechowywano w nim święte relikwie.

Oktagonalna sala Kōfuku-ji w Nara
Pięciopiętrowa pagoda w Kōfuku-ji, Nara
Zbliżenie na pięciopiętrową pagodę w Nara
Główna sala w świątyni Kōfuku-ji w Nara

Od historii do natury: Sarny w Parku Nara – żywe dziedzictwo duchowe

Odchodząc od majestatycznych konstrukcji Kōfuku-ji, w drodze do innych świątyń, spotkaliśmy się z niecodziennym elementem dzikiej natury – sarnami, które są ikonami i stałymi mieszkańcami Parku Nara. Te dostojne zwierzęta uznane za żywe skarby Japonii, przemierzają ścieżki parku z pelna swoboda, wpasowujac sie w spokój i harmonię, która bije z starozytnych pagód i świątyń. W przeszłości czczone jako święte posłańce bóstw, obecnie sarny są uznawane za symbol Nary i tworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca, będąc istotnym elementem zarówno kulturowej spuścizny, jak i atrakcją, która przyciąga turystów. Ich obecność w Parku Nara jest tak zakorzeniona i naturalna, że w 2015 roku powołano opiekunów saren, których zadaniem jest dbanie o nie i utrzymanie porządku w parku. Odwiedzający mają możliwość zakupienia specjalnych krakersów dla saren (shika senbei) i nakarmienia ich, co zostało jednak starannie uregulowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt. Mówi się, że sarny potrafią dziękować za smakołyki skinieniem głowy, co mogliśmy zaobserwować podczas gdy zwierzęta te towarzyszyły nam w wędrówce po parku.

Jeleń na ulicach Nary wśród grupy uczniów
Mieszkaniec Nary karmiący jelenie
Grupa turystów i uczniów w Nara, otoczona przez jelenie
Jelenie spacerujące po ulicach Nary wśród przechodniów