Blog

19. Hiraizumi: Skarby UNESCO - śladami klanu Fujiwara

japan

W sercu zielonych pagórków regionu Tohoku odkrywamy malowniczą miejscowość Hiraizumi. To miejsce, które niegdyś tętniło życiem jako centrum kulturalne i polityczne, dziś zachwyca swoją spokojną atmosferą i bogatym dziedzictwem historycznym. Oto opowieść o miejscu, gdzie każdy zakamarek kryje fragment fascynującej opowieści, kiedy to klan Fujiwara rządził tym regionem z nieporównywalną potęgą.

Hala w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi, otoczona drzewami i turystami
Hala w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi

Ślady potęgi Fujiwarów w Mōtsū-ji i Kanjizaiō-in: Relikty dawnej wielkości

Wysiadając w słoneczne przedpołudnie na dworcu w Hiraizumi nie oczekiwaliśmy takiej ilości zabytków skoncentrowanych w tej małej miejscowości. Zaledwie dziesięciominutowym spacerem doszliśmy do świątyni Motsu-ji, która w swoich czasach nie miała dorównać żadnej innej w całym kraju. Niestety, po upadku Fujiwarów, większość jej majestatycznych budowli padła ofiarą pożarów, pozostawiając po sobie jedynie ślady dawnej świetności. Dziś to przede wszystkim rozległe, piękne ogrody, zaprojektowane zgodnie z buddyjskimi zasadami harmonii i równowagi, stanowią główną atrakcję. Los Mōtsū-ji podzieliło wiele innych miejsc, które obecnie są niczym więcej niż odgrodzonymi przestrzeniami w parku. Przykładem tego jest świątynia Kanjizaiō-in. Pomimo tego, staw z ogrodów tej świątyni został odrestaurowany do swoich pierwotnych wymiarów i w 2005 roku został uznany za miejsce o znaczeniu narodowym.

Pole ryżowe przed tradycyjnym japońskim budynkiem z siatką ochronną nad uprawami
Pusta ulica w japońskim miasteczku z widokiem na góry w tle
Wejście do świątyni Motsu-ji w Hiraizumi, z bramą otoczoną drzewami i turystką stojącą na placu przed wejściem
Kamienne stupy otoczone drzewami w lesie, część kompleksu świątynnego Motsu-ji w Hiraizumi
Drewniana kapliczka w lesie, otoczona wysokimi drzewami w kompleksie Motsu-ji w Hiraizumi
pole ryzowe

Świątynia Chuson-ji: Perła buddyzmu w Hiraizumi

20 minut spacerem od Motsu-ji leży duma Hiraizumi i perła architektoniczna okresu Heian – kompleks świątyń Chūson-ji. Świątynie usytuowane są na wzgórzu, skąd roztaczają się malownicze widoki na okolicę. W drodze do świątyni głównej mogliśmy podziwiać różnorodne budynki, włączając w to piękne pawilony i hale. Przechodząc przez drewnianą bramę, wkroczyliśmy na plac przed główną halą Hondo, sercem duchowych rytuałów i obrzędów miejsca.

Turysta z plecakiem spacerujący po dziedzińcu przed świątynią Chuson-ji w Hiraizumi, z drzewem bonsai na pierwszym planie
Hala w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi, otoczona drzewami i turystami
Turystka przechodząca przez tradycyjną drewnianą bramę świątyni Chuson-ji w Hiraizumi, otoczoną drzewami
Tradycyjny budynek świątyni Chuson-ji w Hiraizumi, otoczony drzewami

Chociaż założona w 850 roku jako buddyjska świątynia sekty Tendai, to większość obecnych budowli pochodzi z XII wieku, okresu świetności klanu Fujiwara. Najważniejszym i najbardziej znaczącym budynkiem jest Konjiki-do, jedyny, który przetrwał upadek klanu, będąc ostatnim spoczynkiem czterech pokoleń tej potężnej rodziny. Cała struktura jest pokryta złotem, co dodaje jej niezwykłego blasku. Obok znajduje się muzeum, które przechowuje cenne eksponaty sztuki buddyjskiej, w tym narodowe skarby Japonii.

Ale to nie tylko kamienne struktury i złote fasady tworzą magię tego miejsca. Majestatyczne bramy, czerwone torii, tablice ema z życzeniami, posągi i zabytkowe skarby, każdy element tego kompleksu jest narratorem bogatej historii i kultury regionu. Wszystko to, zanurzone wśród lasów, tworzy enklawę, która zdaje się być odcięta od zgiełku nowoczesnego świata, oferując azyl, gdzie można zanurzyć się w fascynującej opowieści o Japonii, która nieustannie zachwyca i inspiruje.

Panoramiczny widok na wiejski krajobraz z drzewami, polami i górami w tle
Widok ze świątyni Chūson-ji

Świątynie Chūson-ji oraz Mōtsū-ji stanowią kluczowe elementy historycznego kompleksu Hiraizumi, który został uhonorowany miejscem na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnienie to zostało przyznane przede wszystkim za wybitne wkłady tych miejsc w kulturę i sztukę epoki Heian. Do tego wyjątkowego zespołu należy również dawna świątynia Kanjizaiō-in, znana dziś przede wszystkim ze swego malowniczego stawu. Wszystkie te obiekty razem tworzą “Historyczne Pomniki i Miejsca Hiraizumi”, świadectwo bogatej przeszłości i niezwykłego dziedzictwa kulturowego regionu.

Tradycyjny drewniany pawilon w świątyni Chuson-ji w Hiraizumi, otoczony drzewami
Tradycyjny drewniany pawilon w świątyni Chuson-ji w Hiraizumi, otoczony drzewami
Wejście do świątyni z czerwonym torii i dużym kamiennym znakiem, otoczone drzewami, w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi
Turystka modląca się przed drewnianą świątynią w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi
Tradycyjny drewniany pawilon w świątyni Chuson-ji w Hiraizumi, otoczony drzewami
Tradycyjny japoński mural na drewnianej ścianie przedstawiający motyw przyrodniczy w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi
Rząd małych czerwonych kapliczek ustawionych w linii w lesie w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi
Kamienna statua siedzacego Buddy
Drewniana świątynia w kompleksie Chuson-ji w Hiraizumi, otoczona zielenią i ozdobiona japońskimi banerami
Ścieżka z odsłoniętymi korzeniami drzew i schodami prowadzącymi w górę

Nasza dzisiejsza podróż jeszcze się nie zakończyła, ponieważ w planach mieliśmy zwiedzanie kolejnych świątyń, tym razem tych malowniczo zawieszonych na szczytach gór.

Porady dla podróżujących

Jeśli planujesz odwiedzić oba miejsca, możesz zacząć od Chūson-ji, gdzie znajduje się słynna Złota Hala (Konjiki-dō), a dopiero potem udać się do Mōtsū-ji, aby podziwiać piękne ogrody Jōdo. Ponieważ świątynie te nie są położone blisko siebie, w przypadku ograniczonego czasu warto skupić się na kompleksie Chūson-ji .Zabranie ze sobą mapy kompleksów świątynnych jest zalecane, poniewaz ilosc budynkow jest ogromna i lepiej od razu ustalic trase zwiedzania. Dla tych, którzy dysponują większa iloscia czasu, spacer z Chūson-ji do Mōtsū-ji staje się atrakcją samą w sobie, pozwalając po drodze zwiedzic wykopaliska, w tym te wokół stawu Kanjizaiō-in.