Blog

3. Przez labirynt Tokyo Station City: Gdzie popkultura spotyka gastronomiczną kreatywność

japan

Tokyo Station City to nie tylko węzeł komunikacyjny, ale także prawdziwa metropolia w miniaturze. W labiryncie korytarzy, alejek i podziemnych przejść łatwo się zgubić i dlatego też niezbędna okazała się mapa, bez której – oraz bez pomocy innych ludzi – długo byśmy szukali drogi powrotnej na peron. Ale każdy zakręt w tym miejscu kryje w sobie nową niespodziankę. Odkrywamy małe miasto w mieście, pełne eleganckich butików, tętniących życiem centrów handlowych i smakowitych restauracji, które oferują coś więcej niż tylko wyśmienite posiłki. Jednak to, co naprawdę przyciąga naszą uwagę, to kolorowy świat japońskiej popkultury; Pikachu wciąż jest ikoną, a tamagotchi nie traci na popularności. Hello Kitty, urocze kurczaki, misie, króliki i inne postacie, które trudno jednoznacznie zidentyfikować, zdobią nie tylko sklepy, ale również – z tego co zdążyłam już zauważyć – autobusy, śmieciarki, plakaty i reklamy. Każda z tych postaci ma tutaj swój własny sklep, który jest zawsze pełen entuzjastycznych fanów.

alt="Sklep Tamagotchi w Tokyo Station City, pełen gadżetów, przed którym stoją ludzie
alt=Osoba z plecakiem spaceruje po korytarzach Tokyo Station City, z sklepami i innymi ludźmi
Sklep Pikachu w Tokyo Station City z klientami i dużą maskotką Pikachu na pierwszym planie
Kolorowy sklep z gadżetami inspirowanymi mangą, z różowymi dekoracjami i gadżetami przedstawiającymi postacie dziewczyn, Tokyo Station City
Working process

A co do restauracji? Te również mają swoją wyjątkową cechę. W witrynach przedstawione są plastikowe potrawy serwowane w danej restauracji, tak podobne do prawdziwych, że w pierwszej chwili pomyślałam, że to autentyczne dania. Weszliśmy więc do restauracji, a kelner, jakże by inaczej, podał nam kartę dań – po japońsku. Zawołałam go, wyszłam z restauracji i w okiennej witrynie pokazałam, co chcę zjeść. To niecodzienne doświadczenie, które łączyło staranne dbanie o detale z nowoczesnym sposobem prezentacji, było kolejnym dowodem na to, że Japonia jest miejscem, gdzie każdy aspekt jest ważny.

Plastikowe modele jedzenia wystawione w witrynach restauracji w Tokyo Station City
Mapa Japonii napisana po japońsku
Working process

Ciekawostka: Czy wiesz, że oryginalny budynek Dworca Centralnego w Tokio został otwarty w 1914 roku i jest jednym z nielicznych przykładów architektury zachodniej z początku XX wieku w Japonii? Chociaż został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w Kanto w 1923 roku i bombardowań w czasie II wojny światowej, został starannie odrestaurowany i jest teraz uważany za narodowy skarb.