Blog

6. Sapporo o świcie: Spokojne poranki i kreatywność japońskiego prowiantu

japan

O szóstej rano, krople deszczu przywitały nas w Sapporo. Drzwi stacji były jeszcze zamknięte, więc schroniliśmy się pod dachem, na jednej z ławek. Miasto, które o tej porze dnia zdawało się być w głębokim śnie, stanowiło kontrast dla zgiełku Tokio. Kilka metrów od nas, na sąsiedniej ławce, spał mężczyzna w białej koszuli i czarnych spodniach. Jego spokojna postać na chwilę przyciągnęła naszą uwagę. Zastanawialiśmy się, czy wracał z nocnej zmiany, czy może dopiero wyruszał do pracy. Z naszej torby wyjęliśmy nietypowy japoński prowiant – kanapki z białym serkiem, do których dołączona była saszetka z espresso. Polewając chleb napojem i zastanawiając się, czy to odpowiedni sposób spożycia (tak wynikało z „instrukcji obsługi”), śmialiśmy się do łez, zastanawiając się nad kreatywnością tego pomysłu i tym, jakie niespodzianki jeszcze na nas czekają.

Po tym energetyzującym posiłku, wstąpił w nas nowy duch przygody. A ponieważ cała noc spędzona w pociągu najwyraźniej nie wystarczyła, bez wahania wsiedliśmy do kolejnego, który właśnie podjechał, i ruszyliśmy w kierunku rybackiej wioski nad Morzem Japońskim.

Jak Dojechać

• Lotnisko New Chitose: Główne lotnisko obsługujące Sapporo, z łatwymi połączeniami do centrum miasta przez pociąg JR lub autobusy lotniskowe. • Pociąg: Sapporo jest dobrze połączone z innymi miastami na Hokkaido oraz z Honshu przez Shinkansen.

  1. Po miescie: najłatwiejszych i najszybszych sposobów na poruszanie się po mieście jest metro z trzema linie metra: Namboku, Tozai i Toho, które łączą główne atrakcje miasta.
  2. Tramwaj jesli chcesz zwiedzić centralną część Sapporo najlepszy jest tramwaje kursują regularnie, a sieć jest dość prostą do zrozumienia.
  3. Autobus: jeśli planujesz odwiedzić miejsca, które nie są łatwo dostępne metrem lub tramwajem. Istnieje wiele linii autobusowych, które obsługują różne części miasta. •