Blog

7. Otaru: Morskie dziedzictwo i echa złotej epoki handlu

japan

Wizyta w porcie, jego rybackie dziedzictwo i kulinarne skarby

Zaledwie 30 minut pociągiem od Sapporo leży Otaru - mała rybacka miejscowość. Gdy wysiadaliśmy z pociągu, miasto jeszcze spało. Jedynie śpieszący do pracy mieszkańcy i dzieci zmierzające do szkoły dodawały ulicom życia. Rozgladajac sie po okolicy, zauważyłam, ze miasto wrastało w zalesione wzgórza, otulone nimi z każdej strony. To nadawało Otaru przytulny i kameralny charakter. Poszliśmy przed siebie, chłonąc nowe widoki i spokój miasta, aż doszliśmy do portu, gdzie naszą uwagę przyciągnęła tablica ostrzegająca przed tsunami. Usiedliśmy na brzegu, wpatrując się w spokojną taflę wody. Gdzieś tam, daleko za horyzontem, rozciągała się Rosja – dla nas, Europejczyków, jej najdalszy i często niedostępny skrawek świata. Czuliśmy odległość dzielącą nas od domu i zyskaliśmy nową świadomość izolacji od zgiełku i napięcia ‘wielkiego świata’, siedząc na krańcu świata, w tej urokliwej, małej miejscowości na Hokkaido.

Stefan wychodzi z dworca PKP Otaru z plecakiem i dziećmi
alt="Widok ze schodów dworca PKP na główną ulicę Otaru z budynkami po bokach
Uliczka w Otaru z czerwonymi ozdobami wiszącymi nad ulicą i ciekawymi latarniami ulicznymi
Zadaszona ulica w Otaru ze sklepami i stojącymi samochodami, z kolorową podłogą i kolorowym dachem
Tabliczka informująca o tsunami, napisana w różnych językach, w porcie w Otaru
alt="Widok z portu w Otaru na główną ulicę do dworca PKP, z zielonymi wzgórzami w tle i budynkiem z brązową kopułą po lewej stronie
Image Description
Image Description
Working process

Otaru, choć niewielkie, kryje w sobie bogatą historię. Gdy ponownie ruszyliśmy w głąb miasta, malownicze kanały przypomniały o tej bogatej handlowej przeszłości. Te spokojne wody, niegdyś tętniące życiem, dziś oferują rekreacyjne rejsy. Wzdłuż tych kanałów dumnie stoją stare hale targowe, świadectwo “złotych czasów” tego portowego miasta. Otaru, znane z przetwórstwa ryb i produkcji konserw rybnych, szczyci się długą tradycją rybołówstwa. Szczególnie ważny dla regionu był połów śledzia, który od końca XIX wieku do początków XX wieku przyczynił się do gospodarczego rozkwitu miasta. Dzisiaj Otaru cieszy się renomą dzięki wysokiej jakości sushi, które zawdzięcza swojemu położeniu nad morzem i dostępowi do świeżych owoców morza. Ale Otaru ma do zaoferowania więcej niż tylko smaki morza. Dla miłośników lokalnych specjałów, miasto oferuje coś dla koneserów piwa – Otaru Beer. Browar ten, zlokalizowany w sercu Otaru, jest znany z produkcji ‘Otaru Weizen’, pszenicznego piwa warzonego według niemieckiej tradycji Reinheitsgebot, dopuszczającej tylko wodę, jęczmień, chmiel i drożdże. Ten flagowy produkt jest dumą lokalnych rzemieślników i idealnym uzupełnieniem kulinarnych doświadczeń w Otaru.

Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
undefined
Image Description
Working process

Sakaimachihondori w Otaru: Od portowej potęgi do kulturowego skarbu

W głębi Otaru, ukryta między nowoczesnymi zabudowaniami, leży ulica Sakaimachihondori. Kiedyś była pulsującym sercem handlowym miasta, pełna magazynów i biur firm handlowych. W czasach świetności, gdy Otaru było ważnym portem handlowym, ulica ta tętniła życiem, będąc nazywana czasami „Wall Street of Hokkaido“. Dzisiaj Sakaimachihondori to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc unikalną mieszankę japońskiej kultury. Sklepy z rękodziełem, bary i restauracje mieszczą się w tradycyjnych japońskich domkach. Wśród nich można znaleźć wyjątkowe skarby: ręcznie robione wyroby ze szkła, ceramikę, pałeczki i wiele innych. A dla miłośników europejskiej kultury - niespodzianka w postaci muzeum sztuki weneckiej. Najbardziej urokliwym punktem ulicy jest zegar parowy, który co kwadrans wydaje gwizd, a z pobliskiej wieży rozbrzmiewa melodia dzwonków, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Siadamy na ławce i przyglądamy się temu, co dzieje się dookoła. Wiele jest tu również japońskich turystów, co nie dziwi – to miejsce, mimo upływu czasu, zachowało swoją duszę i autentyczność. Ale teraz, z tyloma wspomnieniami, czas wrócić do Sapporo.

Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
undefined
Image Description
Working process

Jak Dojechać:

• Pociąg: Otaru jest łatwo dostępne z Sapporo przez pociągi JR, z podróżą trwającą około 30-40 minut.