Blog

Dzień 2 - Tokio: Kontrasty nowoczesności i tradycji - Początek japońskiej przygody

japan

Rano, mimo zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej, ale nadal podsycani adrenaliną, kierujemy się w stronę dworca Tokyo Central Station, by odebrać klucze do naszej japońskiej przygody – JP Rail Tickets. Naszym celem jest nocny pociąg do Sapporo, bo to właśnie od wyspy Hokkaido zaczynamy nasze odkrywanie Japoni. Stacja centralna, dumnie wznosząca się w dzielnicy Chiyoda, jest dla nas tylko przystankiem. Zanim nocny pociąg zabierze nas na północ, chcemy zgłębić tajemnice tej części miasta. Z betonowego wnętrza stacji wkraczamy w świat Marunouchi - jednego z najbardziej prestiżowych obszarów biznesowych w Japonii. Z jego nowoczesnymi biurowcami i luksusowymi butikami, Marunouchi stanowi symbol japońskiego boomu gospodarczego.

Kolorowy kiosk z gazetami w Tokio, Japonia, z osobą stojącą obok, a w tle samochody i budynki miejskie
Nowoczesne biurowce i wieżowce w dzielnicy Marunouchi, blisko Tokyo Station City, Tokio, Japonia
Zielone drzewa i fosa przy Pałacu Cesarza z widokiem na dzielnicę Marunouchi z wieżowcami w tle, Tokio, Japonia
Osoba idąca z plecakiem przez plac przy Pałacu Cesarza z drzewami i wieżowcami Marunouchi w tle, Tokio, Japonia
Working process

Tuż obok, jakby w kontraście do nowoczesności, wznosi się Pałac Cesarza. Wcześniej, na tym samym miejscu, stał Zamek Edo - potężna twierdza klanu Tokugawa, będąca ośrodkiem ich władzy przez wieki. Gdy w XIX wieku siogunat Tokugawa upadł, stolica Japonii przeniosła się z Kioto do Edo. Edo przemianowano na Tokio, co oznacza ‘Wschodnią Stolicę’, a miejsce zamku zajęła rezydencja cesarska. Choć sam pałac, otoczony fosą i kamiennymi murami, jest niedostępny dla publiczności, jego ogrody Wschodnie są otwarte dla zwiedzających, oferując spokojny azyl w sercu tętniącej życiem metropolii Tokio. Jednak nawet tam, wśród drzew, cykady urządzają swój koncert tak głośno, że niemal zagłuszają rozmowy.

Budynek Pałacu Cesarskiego osadzony na murze przy fosie, Tokio, Japonia
Fosa z pływającą Zieloną Rzęsą i widokiem na dach Pałacu Cesarskiego za drzewami, Tokio, Japonia
Mieszkańcy Tokio idący w kierunku ogrodów cesarskich, niektórzy z parasolami przeciwsłonecznymi
Brama Kikyomon w obszarze Pałacu Cesarskiego, Tokio, Japonia
Image Description
Strażnicy stojący przed wjazdem na teren Pałacu Cesarskiego, Tokio, Japonia
Working process

Po spacerze wśród nowoczesnych biurowców i historycznych murów, nasze żołądki dały znać, że pora na obiad. Skierowaliśmy się ku Nakadori Avenue - spokojnej alei, zamykanej dla ruchu samochodowego w porze lunchu, gdzie mieszkańcy Tokio szukają chwili wytchnienia. Wśród eleganckich butików i restauracji, jedna scena zapadła nam szczególnie w pamięć, gdy pani z niebywałą starannością myła plastikowy mur oddzielający plac budowy od reszty alei. Stereotyp czystej i uporządkowanej Japonii potwierdza się już pierwszego dnia naszego pobytu.

Ulica Nakadori Avenue w porze obiadowej z drzewami białym plastikowym murem odgradzającym plac budowy po lewej stronie i czerwonym busem miejskich pracowników po prawej
Nakadori Avenue at lunchtime, Tokio

Po obiedzie spacerujemy po Tokio, chłonąc atmosferę miasta.

Osoba stojąca z plecakiem przy pomniku Godzilli w dzielnicy Ginza, Tokio, Japonia
Uliczka w Ginza, Tokio z pięciopiętrowymi budynkami i wieloma szyldami w języku japońskim
Zamknięte drzwi wejściowe do browaru Hofbräu München z beczką i szyldami browaru, Tokio, Japan
Working process

Choć nasza wędrówka po mieście dobiega końca, to tylko początek naszej przygody w stolicy. Teraz musimy wrócić na stację; pociąg do Sapporo nie zaczeka.